Sivujen muokkaaminen vaatii nykyään kirjautumisen. Jos sinulla ei vielä ole tunnuksia, luo sellaiset.
Ero sivun ”Matematiikkakilpailut” versioiden välillä
Primayk
| Rivi 23: | Rivi 23: | ||
| [[pohjoismainen matematiikkakilpailu|Pohjoismainen matematiikkakilpailu]] || 20 Suomesta || 4-5 || vaikea | | [[pohjoismainen matematiikkakilpailu|Pohjoismainen matematiikkakilpailu]] || 20 Suomesta || 4-5 || vaikea | ||
|- | |- | ||
| − | | [[baltian tie|Baltian tie]] || 5 Suomesta || 20? || erittäin vaikea | + | | [[baltian tie|Baltian tie]] (joukkuekilpailu) || 5 Suomesta || 20? || erittäin vaikea |
|- | |- | ||
| [[IMO|Kansainväliset matematiikkaolympialaiset]] || 6 Suomesta || ? || erittäin vaikea | | [[IMO|Kansainväliset matematiikkaolympialaiset]] || 6 Suomesta || ? || erittäin vaikea | ||
Versio 24. toukokuuta 2006 kello 13.04
Matematiikkakilpailuja: (katso kuinka pitkälle pääset)
Olen yrittänyt järjestää kilpailut tehtävien vaikeustason ja kilpailuun pääsyn vaikeuden perusteella.
| kilpailu | osallistujia | tehtävien lkm | tehtävien vaikeus |
|---|---|---|---|
| Kengurukilpailu | kaikki | $ \infty $ | helppo |
| Ylioppilastutkinto | kaikki | 15 | helppo |
| MAOL:n alkukilpailu | kaikki | 4 | helpohko |
| Pythagoraan polku (joukkuekilpailu) | 4-8 / koulu | 20 | helpohko |
| MAOL:n loppukilpailu | 20 Suomesta | 5 | keskivaikea |
| Pohjoismainen matematiikkakilpailu | 20 Suomesta | 4-5 | vaikea |
| Baltian tie (joukkuekilpailu) | 5 Suomesta | 20? | erittäin vaikea |
| Kansainväliset matematiikkaolympialaiset | 6 Suomesta | ? | erittäin vaikea |
Tehtävien vaikeuden on arvioinut eräs pohjoismaiseen matematiikkakilpailuun asti päässyt abi, ja helpohkotkin tehtävät ovat varmasti vaikeita, ellei ole harjoitellut esim. käymällä esim. valmennuksessa tai tehnyt kirjevalmennustehtäviä.