Sivujen muokkaaminen vaatii nykyään kirjautumisen. Jos sinulla ei vielä ole tunnuksia, luo sellaiset.
Ero sivun ”Matematiikkakilpailut” versioiden välillä
Primayk
(taulukon hienosäätöä) |
p (Kengurukilpailun tehtävien lkm) |
||
| Rivi 10: | Rivi 10: | ||
|- | |- | ||
<!-- taulukko alkaa tästä --> | <!-- taulukko alkaa tästä --> | ||
| − | | [https://www.mayk.fi/kenguru Kengurukilpailu] || kaikki || | + | | [https://www.mayk.fi/kenguru Kengurukilpailu] || kaikki || 30 || helppo |
|- | |- | ||
| [[Ylioppilastutkinto|Matematiikan jedikoe]] || kaikki || 15 || helppo | | [[Ylioppilastutkinto|Matematiikan jedikoe]] || kaikki || 15 || helppo | ||
Nykyinen versio 14. marraskuuta 2015 kello 21.17
Kilpailut on yritetty järjestää tehtävien vaikeustason ja kilpailuun pääsyn vaikeuden perusteella.
| Kilpailun nimi | Osallistujia | Tehtävien lkm | Tehtävien vaikeus |
|---|---|---|---|
| Kengurukilpailu | kaikki | 30 | helppo |
| Matematiikan jedikoe | kaikki | 15 | helppo |
| MAOL:n alkukilpailu | kaikki | 4–8 | helpohko |
| Pythagoraan polku (joukkuekilpailu) | 4 hengen joukkueita | 20 | helpohko |
| MAOL:n loppukilpailu | 20 Suomesta | 5 | keskivaikea |
| Tournament of Towns (entinen) | kiinnostuneet helsinkiläislukiolaiset | 5 | vaikeahko |
| Pohjoismainen matematiikkakilpailu | 20 Suomesta | 4 | vaikea |
| Euroopan Tyttöjen Matematiikkaolympialaiset (EGMO) | 4 (tyttöä) Suomesta | 6 | erittäin vaikea |
| Baltian tie (joukkuekilpailu) | 5 Suomesta | 20 | erittäin vaikea |
| Kansainväliset matematiikkaolympialaiset (IMO) | 6 Suomesta | 6 | erittäin vaikea |
Tehtävien vaikeuden on arvioinut eräs pohjoismaiseen matematiikkakilpailuun asti päässyt (entinen) abi, ja helpohkotkin tehtävät ovat varmasti vaikeita, ellei ole harjoitellut esim. käymällä valmennuksessa tai tekemällä kirjevalmennustehtäviä.
Katso myös
- Matemaattisen mallinnuksen yliopistokilpailu Mathematical Contest in Modeling (MCM)
- MCM:n lukioversio HiMCM
- Kilpailutuloksia
- Matematiikkavalmennus
- Kirjevalmennustehtävät